• autor: Nuti92, 2013-06-28 16:09

Szwecja - Polska   0:1 (0:1)

Bramka dla Polski: Kamczyk 14 min.

Polska : Okulewicz - Rędzia, Grzywińska, Michalczyk, Konat - Dereń, Matysik, Dudek (78 Zapała), Wasil, Kamczyk - Pajor.

Reprezentacja Polski kobiet do lat 17 w piłce nożnej sięgnęła po złote medale mistrzostw Europy, wygrywając w finale ze Szwedkami 1:0 (1:0). To wielki sukces polskiego futbolu! Gola na wagę zwycięstwa strzeliła Ewelina Kamczyk.

Początek pierwszej połowy był wyrównany, Szwedki momentami miały inicjatywę, ale nie potrafiły stworzyć sobie dogodnych okazji. Na szczęście Polki mądrze się broniły i w 14. minucie wyprowadziły skuteczny atak, po którym cieszyły się z prowadzenia. Dominika Dereń dośrodkowała z prawej strony w pole karne, rywalki nie sięgnęły piłki, ta spadła pod nogi Eweliny Kamczyk, która pięknym strzałem w długi róg nie dała szans szwedzkiej bramkarce.

W 21. minucie szansę na odpowiedź miała Ellen Gibson, która zdecydowała się na strzał z dystansu, ale na posterunku była Anna Okulewicz, popisując się świetną paradą. Dwie minuty później nasza bramkarka znowu uratowała swoją drużynę od utraty gola.

Między 28., a 33. minutą swój czas miała Ewa Pajor, która szybkimi szarżami rozrywała szyki obronne rywalek. Trzy razy świetnie dryblowała, gubiąc szwedzkie defensorki, ale za każdym razem minimalnie pudłowała, posyłając piłkę obok lewego słupka.

Po przerwie Biało-Czerwone ciągle grały wysokim pressingiem, przejmowały piłkę w środkowej strefie boiska, jednak spokojnie czekały na swoje szanse. Ciągle na bramce niezawodna była Okulewicz. W końcu po dziesięciu minutach gry podopieczne Zbigniewa Witkowskiego kilka razy zagroziły bramce rywalek, jednak nie podwyższyły prowadzenia.

W 55. minucie Szwedki miały bardzo dobrą okazję. Filippa Angeldal uderzyła z dystansu i trafiła w poprzeczkę. Po chwili tym samym odpowiedziała Patrycja Michalczyk. Kilka centymetrów niżej i byłoby 2:0.

Jedenaście minut przed końcem Szwedki znowu trafiły w poprzeczkę, ale tym razem nie było to groźne uderzenie i Anna Okulewicz do końca asekurowała piłkę, widząc jednak, że ta nie wpadnie do bramki.

W końcówce widać było, że Polki nie mają już sił, ale ambitnie walczyły do końca spotkania i zdołały dowieźć do końca skromne prowadzenie. Po ostatnim gwizdku Biało-Czerwone oszalały z radości i mogły się cieszyć z historycznego triumfu w mistrzostwach Europy do lat 17.

Źródło: eurosport.onet.pl